İçeriğe geç

Kıdem Tazminatı Alan Işçi Işe Iade Davası Açabilir Mi 2024-2025 Güncel

Kıdem Tazminatı Alan İşçi İşe İade Davası Açabilir mi?

İş Kanunu’nun 20. maddesi uyarınca, işveren, işçinin iş sözleşmesini haklı bir nedene dayanmaksızın feshedemez. İşverenin iş sözleşmesini haklı bir nedene dayanmaksızın feshetmesi halinde, işçi işe iade davası açabilir.

İşe iade davası sonucunda işçinin işe iadesine karar verilmesi halinde, işçiye işe başlatıldığı tarihe kadarki boşta geçen süreye ilişkin ücret ve diğer haklarının ödenmesi gerekir. Bu haklar arasında kıdem tazminatı da yer alır.

Peki, kıdem tazminatı alan işçi işe iade davası açabilir mi?

Kıdem Tazminatı Alan İşçi İşe İade Davası Açabilir

Kıdem tazminatı alan işçi, işe iade davası açabilir. İşe iade davası sonucunda işçinin işe iadesine karar verilmesi halinde, işçiye işe başlatıldığı tarihe kadarki boşta geçen süreye ilişkin ücret ve diğer haklarının ödenmesi gerekir. Bu haklar arasında kıdem tazminatı da yer alır.

Ancak, işçiye kıdem tazminatı ödenmesi, işe iade davasının kazanılmasını engellemez. İşe iade davasında, işçinin iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı bir nedene dayanmaksızın feshedilmiş olup olmadığı, yani feshin geçersiz olup olmadığı değerlendirilir.

İşe iade davasının kazanılması halinde, işçiye işe başlatıldığı tarihe kadarki boşta geçen süreye ilişkin ücret ve diğer haklarının ödenmesi gerekir. Bu haklar arasında kıdem tazminatı da yer alır. Ancak, işçiye daha önce kıdem tazminatı ödenmiş olması, işçinin bu haktan mahrum kalmasına neden olmaz.

Kıdem Tazminatı Alan İşçinin İşe İade Davasını Kazanması Durumunda Kıdem Tazminatı Ödenir mi?

Kıdem tazminatı alan işçinin işe iade davasını kazanması halinde, işçiye işe başlatıldığı tarihe kadarki boşta geçen süreye ilişkin ücret ve diğer haklarının ödenmesi gerekir. Bu haklar arasında kıdem tazminatı da yer alır.

Ancak, işçiye daha önce kıdem tazminatı ödenmiş olması, işçinin bu haktan mahrum kalmasına neden olmaz. İşe iade davasının kazanılması halinde, işçiye ödenecek tazminattan kıdem tazminatı miktarı mahsup edilir.

Örneğin, işçiye işe iade davası sonucunda 10 ay boşta geçen süreye ilişkin ücret ve diğer hakların ödenmesine karar verilmiş olsun. İşçiye daha önce ödenmiş olan kıdem tazminatı miktarı 5 ay ücreti karşılasın. Bu durumda, işçiye ödenecek tazminattan 5 ay ücret mahsup edilir ve işçiye 5 ay ücreti ödenir.

İşe İade Davası Devam Ederken Kıdem Tazminatı Talepli Dava Açılabilir mi?

İşe iade davası devam ederken kıdem ve ihbar tazminat talebiyle açılan dava usulden reddedilir. İşe iade davasının kesinleşmesinden sonra kıdem ve ihbar tazminatı talepli dava için hukuki yarar bulunacaktır.

Sonuç

Kıdem tazminatı alan işçi, işe iade davası açabilir. İşe iade davasının kazanılması halinde, işçiye işe başlatıldığı tarihe kadarki boşta geçen süreye ilişkin ücret ve diğer haklarının ödenmesi gerekir. Bu haklar arasında kıdem tazminatı da yer alır.

Ancak, işçiye daha önce kıdem tazminatı ödenmiş olması, işçinin bu haktan mahrum kalmasına neden olmaz. İşe iade davasının kazanılması halinde, işçiye ödenecek tazminattan kıdem tazminatı miktarı mahsup edilir.

Kıymetli Yorumlarınız:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir