İçeriğe geç

Ösym Sınav Ücreti 2023 2024-2025 Güncel

2023 ÖSYM Sınav Ücretleri

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Türkiye’de yükseköğretime ve kamu kurumlarına giriş sınavlarını düzenleyen ve yürüten bir kamu kurumudur. ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlara katılmak için adaylardan sınav ücreti tahsil edilmektedir. Sınav ücretleri, sınavın türüne, süresine ve sınavda görevlendirilecek görevli sayısına göre değişiklik göstermektedir.

2023 YKS Sınav Ücretleri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Türkiye’de üniversiteye giriş için yapılan merkezi bir sınavdır. YKS, 2023 yılında 20 Haziran ve 27 Temmuz tarihlerinde yapılacaktır. YKS sınav ücretleri, sınavın oturum sayısına ve süresine göre değişiklik göstermektedir.

YKS 1. Oturum (TYT) Ücreti: 190 TL YKS 2. Oturum (AYT) Ücreti: 240 TL YKS 3. Oturum (YDT) Ücreti: 240 TL

2023 KPSS Sınav Ücretleri

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS), Türkiye’de kamu kurumlarına personel alımı için yapılan merkezi bir sınavdır. KPSS, 2023 yılında 31 Temmuz ve 6 Ağustos tarihlerinde yapılacaktır. KPSS sınav ücretleri, sınavın türüne ve süresine göre değişiklik göstermektedir.

KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu/Eğitim Bilimleri Oturumu Ücreti: 150 TL KPSS Alan Bilgisi Sınavları Ücreti: 130 TL KPSS ÖABT Ücreti: 240 TL

2023 ALES Sınav Ücreti

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), Türkiye’de yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, uzman, başuzman, ve öğretim üyesi kadrolarına atanmak için yapılan merkezi bir sınavdır. ALES, 2023 yılında 17 Eylül tarihinde yapılacaktır. ALES sınav ücreti 240 TL’dir.

2023 DGS Sınav Ücreti

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), ön lisans programlarından lisans programlarına geçiş yapmak isteyen adaylar için yapılan merkezi bir sınavdır. DGS, 2023 yılında 27 Temmuz tarihinde yapılacaktır. DGS sınav ücreti 200 TL’dir.

2023 YDS Sınav Ücreti

Yabancı Dil Sınavı (YDS), Türkiye’de yabancı dil yeterliliğini ölçmek için yapılan merkezi bir sınavdır. YDS, 2023 yılında 21 Ekim tarihinde yapılacaktır. YDS sınav ücreti 240 TL’dir.

2023 YÖKDİL Sınav Ücreti

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL), Türkiye’de yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin yabancı dil yeterliliğini ölçmek için yapılan merkezi bir sınavdır. YÖKDİL, 2023 yılında 28 Ekim tarihinde yapılacaktır. YÖKDİL sınav ücreti 240 TL’dir.

Sınav Ücreti Ödeme Yöntemleri

ÖSYM sınav ücretleri, ÖSYM’nin anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla veya ÖSYM’nin internet sitesinden online olarak ödenebilir. Banka aracılığıyla ödeme yapmak isteyen adaylar, sınav ücretini ilgili bankanın ATM’sinden, internet bankacılığından veya şubelerinden ödeyebilirler. ÖSYM’nin internet sitesinden online olarak ödeme yapmak isteyen adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne (AİS) giriş yaparak sınav ücretini kredi kartı veya banka kartı ile ödeyebilirler.

Sınav Ücreti Ödeme Son Tarihi

ÖSYM sınav ücretleri, sınavdan en az 10 gün önce ödenmelidir. Sınav ücretini son tarihe kadar ödemeyen adaylar, sınava alınmayacaktır.

Sınav Ücreti İade İşlemleri

Sınava girmeyen veya sınava girdikten sonra sınavdan başarısız olan adayların sınav ücretleri iade edilmez. Ancak, sınava girdikten sonra sınavdan çekilen adayların sınav ücretleri, sınav ücretinin ödendiği tarihten itibaren 10 gün içinde iade edilir.

Sınav Ücreti Ödemelerinde Dikkat Edilecek Hususlar

  • Sınav ücretini ödeme işleminde adayın TC kimlik numarası ve sınav adı mutlaka doğru

Kıymetli Yorumlarınız:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir